Korsanın Üç Atlısına Hapis Yolu

Yargı, korsan kitap basan ve dağıtımını yapan 2 büyük ismi daha cezaevine yollama kararı aldı.   

İstanbul Anadolu Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi'nin Şubat ayında, Türkiye'nin en büyük kitap korsanlarından  Ali Y.'yi 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırmasının ardından korsana iki büyük darbe daha vuruldu.

Bu sefer Bakırköy 1. Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi, korsan kitap piyasasının en büyük ikinci organizatörü olarak bilinen Nureddin D.'yi 1 yıl 1 ay 10 gün hapis cezasına çarptırdı.

Aynı mahkeme, korsan dünyasının üçüncü büyük ismi Mehmet D.'nin de 1 yıl 1 ay 10 gün hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme sanık hakkında yeniden suç işlemeyeceği yönünde olumlu kanaat oluşmadığından hükmün geri bırakılmamasına, el konulan matbaa makineleri ve diğer aletlerin müsaderesine karar verdi.

Mahkeme, aynı suçtan çok sayıda dosyası bulunan Nureddin D. ve Mehmet D. hakkında 'yeniden suç işlemeyeceği yönünde olumlu kanaat oluşmadığından' 'hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına' karar verdi. Bunun yanında aynı davadan yargılanan Ali D., Erdoğan G., Selçuk D. hakkında 8 bin 100'er TL adli para cezası verildi. Mahkeme baskınlarda el konulan matbaa makineleri ve diğer aletlerin ise müsaderesine kararlaştırdı. 

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu "Bunlar Türkiye'de ilk. Bunlar verilen ilk hapis cezaları. Devam eden 800'ün üzerinde korsan davası var. Bu davaların hapis cezasıyla sonuçlanması bizi umutlandırıyor. Diğer davaların da peşi peşine sonuçlanmasının bekliyoruz" dedi. Davalarla ilgili görüşünü aldığımız Muharrem Kaşıtoğlu sözlerine şöyle devam etti: "Sonuçlanan davalar bizim takip ettiğimiz davalardan. Daha önce Ali Y.'ye hapis cezası çıkmıştı. Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği'nin takip ettiği, yakaladığı, dosyalarını takip ettiği davalar. Bunlar Türkiye'de ilk"  diye konuştu.

Korsan ürün satmanın hırsızlıktan farkı olmadığını söyleyen Kaşıtoğlu "Kitap başta olmak üzere fikri eserlerin, basılı ve dijital korsancılığı ceza olarak karşılığı olan suçlar. Ama uygulamasında temel sorunlar; davalar çok uzun sürüyor, hukuk sistemimiz tarafından masum bir suçmuş gibi bakılıyor."

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Genel Sekreteri Av. Melahat Boran ise "Haklarında hapis cezası verilenler sıradan kitap satanlar değil tüm Türkiye'nin korsan ağını oluşturanlar. Hepsinin haklarında onlarca dosya var. Yargıtay süreci var ama hâlâ bu işe devam edebiliyorlar. Bu düşündürücü ve üzücü bir durum" dedi.

Cezaların alt sınırdan verildiğini dile getiren Boran "Davalarda iyi hal hükümleri bunlara uygulanabiliyor. Hapis cezalarının çıkmasına seviniyoruz, bunlar cesur kararlar. Yine de bununla ilgili Türkiye'de çok yol katedilmesi gerekiyor" diye ifade etti.