Yönetim Kurulumuz Kültürel Kalkınma Programına Katıldı

Başbakanımızın Kültürel Kalkınma Programını açıkladığı toplantıya Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu Yönetim Kurulundan Başkan Hüseyin Doğru, Bşk. Yrd. Murat Köse, Genel Sekreter Alpaslan Durmuş ve Mali İşler Sorumlusu Mehmet Burhan Genç katıldı.

Ankara Palas’ta Başbakanın açıkladığı programın sunumunda Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan’da hazır bulundular.

Başbakan Davutoğlu’nun insan, şehir, kültür ve medeniyet başlıkları altında sunduğu program dikkat çekiciydi. Şehirlerimizin tarihi dokusuna uygun yeniden şekillendirilmesi, çarpık şehirleşmeye karşı “SOKED-Sosyal ve Kültürel Etki Değerlendirmesi” mekanizmasının kurulması, şehirlere kültür yönetim planlarının getirilmesi, yaşlı sanatçılara prim ödemedikleri dönemle ilgili kolaylık getirilerek emeklilik imkânına kavuşturulmaları, her şehre tiyatro kurulması, özel tiyatrolara verilen desteklerin arttırılması, geleneksel sanatların desteklenmesi, gençlerin kültür sanat projelerine karşılıksız desteklerin verilmesi gibi sosyal ve kültürel atılımların yanı sıra kitap dünyamızı ilgilendiren başlıklar da vardı.

Açıklanan programda, içlerinde cep sineması, kitap kafeler, değiş tokuş noktaları gibi çeşitli sosyal mekânların oluşturularak kütüphanelerin yaşayan kütüphaneler haline getirileceği, e-kütüphanelerin kurulacağı, Ankara ve İstanbul’da çok büyük ölçekli kültür külliyeleri kurulacağı, Rami Kışlası’nın 10 milyon kitap barındıran Türkiye’nin en büyük kütüphanesi haline getirileceği, 30 Büyükşehir’e 1’er milyon kitap kapasiteli kütüphaneler kurulacağı müjdeleri paylaşıldı.

Sunum sonrası Başbakanımızla ve Kültür ve Turizm Bakanımızla yapılan görüşmelerde en çok üzerinde durulan konu FSEK kanununda yapılması düşünülen değişiklikler ve buna ilişkin değerlendirmelerdi. Başbakan Davutoğlu, hükümetin Mayıs ayı içinde kanun değişikliğini meclise ileteceğini ve Aralık ayına kadar da kanunlaştırmayı planladığını açıkladı. Yayımcı meslek Birlikleri Federasyonu ve diğer meslek birliklerinin temsilcileri de düşünülen bazı değişikliklere yönelik kaygılarını ve eleştirilerini dile getirdiler. Bu konu dahilinde ilgili bürokratlara talimat veren Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, en kısa zamanda meslek birlikleri ile birlikte kendisinin de katılacağı ortak bir çalışma toplantısı yapılacağını ve kaygıların giderilmeye çalışılacağını belirtti.